Babánk 3 hónapos lett!

Immáron egy három hónapos csöppség tölti meg boldogsággal mindennapjaidat. Az elmúlt időben babád folyamatosan fejlődött mind testben mind lélekben.
Születése óta akár 7-8 centimétert is növekedhetett és felszedhetett akár másfél kiló súlyt is. Ez persze babánként jócskán eltérhet. A további növekedés jeleként a héten gyermeked nyűgösebb lehet, nyughatatlan és több étkezést igényelhet.
Megfigyelheted azt is, hogy mozgása már kevésbé szaggatott, izmai jobban kitapinthatóak. Egyre gyakrabban nyomja ki magát fekvőtámaszba, amikor a hasára fekteted. Ha segítségre van szüksége, heveredj mellé és segítsd, bátorítsd. Azzal, hogy fel kell néznie rád, motiválod a gyakorlatra. Eleinte pár perc torna elegendő, később kibővítheted ezt az időt 15-20 percre. Ebben az időszakban fontos az érintés érzésének fejlesztése is. A bőröd közvetlenül érintkezzen a piciével, például egy babamasszázs keretében. Ez a kettőtök közötti köteléket is erősíti, illetve jótékony hatással van az emésztésre is.
12 hetes korban gyermeked körülbelül 12 órát alszik az éjszaka folyamán, melyet kétszer szakít meg, hogy „harapjon valamit”. A napközbeni szunyókák ideje változhat, de általában háromszor szoktak elpilledni. Agyi fejlődésüknek rendkívül fontosak ezek a nappali alvások. A rutin kialakítása problémát jelenthet egyes szülőknek ebben az időszakban, de kitartással és odafigyeléssel ez is megoldható.
Evés tekintetében babád már nem „malackodik” annyit, több tej landol a szájában, mint a ruháján. Gyorsabban is esznek, akár 5 perc alatt is kivégeznek egy adagot. A következő hetekben ez megváltozik, minden eltereli a figyelmüket, lelassulnak. Ez a negyedik hónapban fog leginkább kicsúcsosodni. Éjszaka mélyebben alusznak, de továbbra is felkelnek majd a tejcsiért. Sokan felteszik a kérdést, mennyit is kell ennie, egy három hónapos csöppségnek. Ez persze egyénenként változik, de általában 150-200 ml testsúlykilónként. A következő hetekben azonban csökkenés állhat be. Amennyiben szoptatsz, nem kell emiatt aggódnod, a bébi tudni fogja a saját igényeit. Ameddig egészséges, nem számít, hányszor eszik és mennyi ideig. Ha nem tudod eloszlatni a kételyeidet, akkor pedig irány a gyermekorvos!
Az elmúlt 12 hétben valószínűleg sokféle pelenkatartalommal találkoztál, és ennek még nincs vége! Sok szülőt zavar babája rendszertelen ürítése, a salakanyag állaga, sűrűsége, színe. Ez normális. Egyes babák minden étkezés után „gyártanak” mások csupán egy nap egyszer. Mindkettő egészséges állapot, amíg a babónak nincsenek fájdalmai ürítés közben. Ha igen, akkor az székrekedésre utal és akkor megint csak irány a doki!
Hartmann Viki