Babánk 3,5 hónapos

A 14. héten gyermekünk elkezdi megmutatni, milyen is ő valójában. Személyiségjegyei most jelentkeznek először, és máris meghatározóak lesznek a viselkedése terén.
A befelé forduló (introvertált) babák bizalmatlanok az idegenekkel szemben, míg a nyitott személyiségek (extrovertált) bőszen osztogatják mosolyukat már az első találkozás során. Bármelyik is lesz jellemző a mi gyermekünkre, tartsuk tiszteletben. A csöppségeknek is megvan a komfortzónájuk, ne erőltessünk rájuk semmit!
Ebben az időszakban imádják hallani a hangodat. Mesélj neki a napodról, az őt körülvevő világ ügyes-bajos dolgairól, bármiről, ami az eszedbe jut. Érteni úgysem fogja, de tetszeni fog neki. Vidd magaddal lehetőleg minél több helyre. Egy bevásárlás, családi kirándulás, rövid délutáni séta során rengeteg új látnivalót fedezhet fel, a hangokról nem is beszélve. Minél több inger éri, annál jobb. Csak arra figyelj, nehogy túlságosan elfáradjon a nagy megismerésben. A régi mondás itt is él; a kevesebb néha több! Sok szülő elköveti azt a hibát, hogy az otthonukban a babát kímélik, jóformán a kiságyban tölti a csöppség minden idejét. Pedig az otthon is számtalan lehetőséget nyújt új ingerek felvételére. A porszívó zúgása, a mosógép morajlása, a centrifuga, a habverő, stb. Ne kíméljük gyermekünk, inkább "szervezzünk" neki túrákat a házban, mutassunk meg neki mindent, figyeljük a reakcióit.
A 14. hétre babánk jócskán megnőtt, főleg ha ahhoz viszonyítunk, amikor a kórházból hazahoztuk. Tartsuk szem előtt, hogy továbbra is kényelmes és tágas fekhelyre van szüksége, tehát ha kezdi kinőni az eredeti alvóhelyét, ne legyünk restek újat kreálni neki. Szakértők szerint minden babának a legjobb, ha egy éves koráig az anyukájával egy szobában alszik. A 4. hónapban megjelennek az éjszakai fentlétek, amely a baba fejlődési szakaszából adódnak (erről egy későbbi cikkben) így tehát ésszerű is, hogy anya és gyermeke egy szobában aludjanak. Sok baba átalussza az éjszakát ebben a korban, mások felkelnek és tejcsiért kiáltanak. Bármelyik jellemző a te gyermekedre, mindkettő normális viselkedés, ne bizonytalanodj el, bármit mondanak erről mások.
Megkezdődhet-e a fogzás? A válasz igen. Három hónapos gyermeked elkezdheti a fogzás tipikus tüneteit produkálni, de a hónap végére akár az első fogacska is megjelenhet a szájában. Nagyon ritka eset, hogy egy gyermek foggal szülessen, a legtöbbeknek 6 hónaposan jelenik meg az első. Amennyiben a babánk láthatólag minden ok nélkül sír, állhat ez is a háttérben. Tüneteit hűthető játékokkal, rágókákkal hűthetjük. Persze ne hárítsunk mindent erre az eshetőségre, ebben a korai szakaszban inkább kérjünk tanácsot a gyermekorvostól.
14 hetesen mozgáskoordinációjuk tovább fejlődik. Egyre jobban érdeklődnek a játékaik iránt és egyre többször nyúlnak a tárgyakért sikerrel. Bátorítsuk őket, üljünk le velük szemben és mutassunk meg nekik egy játékot. Meg fog próbálni nyúlni érte, és ha nem is tudja megragadni, a kontaktus létesítését is eredményként fogja kezelni. Figyelj oda, mit hagysz a környezetében és jobb, ha vigyázol a hajadra és az orrodra is, ugyanis kiváló célpontok a gyakorlásra! Észre veheted, hogy amit elér, megpróbálja a szájába gyömöszölni és megrágni. Ez fontos fejlődési szakasz, hiszen hamarosan szilárd ételt is adhatsz neki és jó dolog, ha már most megkezdi a gyakorlást. De ne feledd! Attól, mert megrág mindent, ami a keze ügyébe kerül, még nem jelenti, hogy egyből megkezdheted a szilárd ételekkel való hozzátáplálást.
Hartmann Viki