Babánk 6 hetes

Mit várhatunk egy 6 hetes babától? Legfőképp gyorsuló növekedést és már néhány mosolyt. Igen, ezek már őszinte mosolyok, jobb, ha nyitva is tartjuk a szemünket!
Egy őszinte mosoly nem csupán az elégedettség jele, de mutatja azt is, hogy babád megfelelően fejlődik és reagál a tőled kapott ingerekre. De ha mégsem lenne vigyori a pici, akkor se pánikolj. Vannak gyermekek, akik csak a hetedik, nyolcadik héttől mosolyognak, sőt! Van, aki csak a 12-en. Az viszont már biztos, hogy képesek megkülönböztetni az arcodat az idegenekétől. Érdemes sokat játszani velük, mert a közvetlen érintkezés jó hatást gyakorol rájuk. Észreveheted, hogy már sokkal fókuszáltabban figyelnek a játékokra is.
A hatodik hét után (és talán még a 8. kezdete előtt) feltűnhet, hogy egyre gyakrabban és egyre többet akar enni és az alvásigénye is megnőhet. Ha szoptatsz, ajánld fel a melled neki minél többször, hogy a tejtermelésed lépést tudjon tartani a növekvő igényekkel. Ne hibáztasd magad, ha nincs elég tejed. Nem te termelsz kevesebbet, a pici akar sokkal többet! Próbálkozz tovább, előbb-utóbb növekedni fognak az adagok.
Az alvásigényében is történnek alapvető változások. Elképzelhető, hogy a baba látszólag megelégszik 20 perc szemlehunyással. Elég ez neki? Persze, hogy nem. Ennyi idő alatt nem pihenheti ki magát. Ez a viselkedését is befolyásolja, kicsit „hisztisebbé” teheti. Mást nem tehetsz, toleráld. Arra vigyázz, hogy mindig a hátán aludjon.
Ideje átnézni a kicsi ruhatárát! A kinőtt újszülött ruhák mehetnek a dobozba, jöhet az eggyel nagyobb méret. Érdemes odafigyelni erre, ugyanis a lábaknál szoros ruha nem tesz jót a kicsi fejlődésének. A gyermek növekedésének üteme egyébként is egyedi, születésüktől kezdve a 6. hétig általában 500 grammot – 1 kilót gyarapodnak. De mint mondtam, ez babafüggő.
Kisfiam napról napra nőtt, ahogy kell. Akkor vettem észre igazán, amikor a kis ruháit próbáltam ráadni, és egyre többet kellett félretennem, mert kinőtte őket. Örültem és sírtam egyszerre – utóbbit csak magamban. A legnagyobb kihívást a pelenka jelentette. Nem volt 3 kiló, amikor megszületett, így a legkisebb, 1-es méretű pelenkát vettük neki. Ahogy teltek a hetek és csak nőtt és nőtt, gyarapodott, az 1-es pelenka kicsi lett neki. Nem mondanám, hogy méretre, de a tartalmat már nem tudta úgy elnyelni, mint azelőtt. Kipróbáltuk a 2-eset, mondanom sem kell, hogy az pedig méretben nem volt megfelelő, pedig elnyelt volna mindent, amit csak tudott volna. Ennek köszönhetően a mosási adag a duplájára nőtt, az 1-es pelenkák gyorsabban fogytak, én pedig kíváncsian vártam, mikor lesz jó végre a nagyobb méret.
Hartmann Viki