Szülés utáni felépülés - ép testben ép lélek

Már a babatervezési időszakban is odafigyelünk egészségünkre. Egészségesebben étkezünk, többet mozgunk, vitaminokat szedünk. Aztán amikor megfogan a kis élet, még óvatosabbak leszünk, még jobban figyelünk a testi épségünkre, hiszen most már ketten vagyunk.
Azonban sok kismama a szülés után megfeledkezik saját magáról, regenerálódásáról, csak a kisbabájukra koncentrálnak, ami nem jó. Hiszen tudjuk, ép testben, ép lélek. Mostantól pedig sokkal jobban oda kell figyelnünk magunkra, bármennyire is nehéz, hiszen egy kicsi emberkének nagyon is szüksége van az egészséges édesanyjára.
Fogászati kezelések:
Nem csak a várandósság alatt, de a szoptatási időszakban is komoly terhelés éri szervezetünket, és a babavárási időszakban csak a legszükségesebb fogászati kezeléseket tudjuk elvégeztetni. Amint a kicsit másra is rá tudjuk bízni, azonnal keressük fel fogorvosunkat, hogy a fennmaradó kezeléseket el tudja végezni, az újabb problémákat pedig kezeltetni tudjuk.
Bőrgyógyászat
Érdemes felkeresni a bőrgyógyászunkat is a szoptatási időszak végén, ha a babavárás alatt keletkezett anyajegyek, vagy a meglévő anyajegyeink megváltoztak, esztétikailag zavaróak, vagy problémás helyen találhatóak.
Védőnő és gyerekorvos
Már az első alkalommal, amikor meglátogat bennünket a védőnő és a gyerekorvos, érdemes megbeszélni velük, hogy mire figyelj oda, milyen ételeket kerülj, milyen vitaminokat szedj, milyen allergén összetevőkre figyelj, hogyan étkezz, hiszen a gyermekágyi időszak és a szoptatás is komolyan megterheli a szervezetet. Fontos a megfelelő vitamin-, ásványi anyag és tápanyagbevitel.
Belgyógyászat
Szülés után 3 hónappal ajánlott felkeresnünk háziorvosunkat, kérhetünk egy belgyógyászati szűrést, laborvizsgálatok segítségével megállapíthatják, hogy milyen vitaminokra és nyomelemek pótlására van szükséged, segítséget nyújtanak a babavárás alatt szerzett betegségek kezelésében is.
Lelki felépülés
A fizikai regeneráció mellett a lelki felépülés is nagyon fontos. Egy kisbaba érkezése örömmel és boldogsággal jár, sokan mégis sérülnek a szülés során, hiszen vannak, akik nehezen tudják feldolgozni a szülés körülményeit, a rengeteg teendőt és felelősséget, a szoptatást, a hormonális ingadozást. Ne féljünk segítséget kérni, akár a legjobb barátunktól vagy szakembertől, ha úgy érezzük, egyre sűrűsödnek felettünk a felhők.
És hogy nekem mi segített? Hazudnék, ha azt mondanám, a gyermekágyi időszak csupa öröm és boldogság volt. A császár utáni 2 hét fizikailag teljesen kimerített, de legyűrtem, mert egy kicsi babának szüksége volt rám. Felkeltem akkor is, amikor folytak a könnyeim és ugyanúgy intéztem mindent, amikor a lábaim alig bírtak el. Kezdetben nagyon sok folyadékot ittam, utána folyamatosan tértem át a komolyabb étkezésekre (2 hétig olyan gyógyszer ízt éreztem, hogy nem volt étvágyam), és minden nap megcsináltam valamit, amit addig még nem (pl. egyik nap kivittem a szemetet, a másik nap már felsöpörtem). Szoptatós teát ittam, vasat szedtem, néha kicsit bűnöztem is, ha csokiról volt szó. A fő szempont nálam mindig is a mértékletesség volt, így nem okozott gondot, miből mennyit eszek. A lelki nehézségeken a férjem és a barátnőim segítettek át, tudtam, hogy nem egyedül akarok mindennel szembenézni. Hiszen ennek a kisbabának egy egészséges, kiegyensúlyozott anyukára van szüksége, és mindent megteszek a mai napig, hogy megteremtsem neki mindezt.
Hartmann Viki