Mellszívó kisokos – tippek és tudnivalók

Már a várandósság alatt kaphat a kismama tanácsot védőnőtől, orvostól, barátnőtől, sógornőtől, hogy kinek milyen mellszívó vált be, mit érdemes megvenni, mire kell figyelni… olykor túl sok is az információ és csak megnehezíti a választást. Most áttekintjük, hogy mit kell tudni a mellszívókról és mire érdemes figyelni a választáskor.
Be kell szerezni a mellszívót még a szülés előtt?
A várandósgondozás során és a szülés előtti kórházi látogatáskor is jelzik a kismamák részére, hogy érdemes legalább egy kézi mellszívót beszerezni még szülés előtt, sőt már a kórházba is vigyék magukkal.
Szülés után a mellszívó segíti a tejtermelés mielőbbi beindulását. Azt szokták tanácsolni, hogy az első pár napban tegyük mellre a babát minél többet, hogy a melleket több inger érje. Az előtej, vagyis a kolosztrum termelődése idejében, még nagyon kis mennyiségben tapasztalható, de ez szépen fokozatosan nőni fog.
Miért ajánlott a mellszívó használata?
A mellszívó nem csak a tejtermelés beindulásának segítésére szolgál. Alapvetően megkönnyíti az életet olyan szituációkban, mint:
- Ha már fájdalmasan feszül esetlegesen a mell, de a baba még alszik: ekkor mellszívó segítségével lefejhető a tej későbbi felhasználásra. A feszítő mell vagy a nem megfelelően lefejt mell be is gyulladhat és ez bizony nagyon fájdalmas. Gyulladás előfordulása esetén a kis csomókat óvatosan ki kell masszírozni egy 5-10 perces meleg borogatás után. Ezután kézi fejéssel vagy mellszívóval le tudjuk fejni a tejet.
Mellgyulladás esetén érdemes szoptatási tanácsadó vagy védőnő segítségét kérni, aki segíthet a gyulladás megszűntetésében, illetve hogy ne alakuljon ki újra túlszaporulat. - Ha az édesanya távollétében is anyatejet szeretnénk adni a babának, az előre lefejt és megfelelően tárolt tejjel az apuka vagy nagymama is könnyedén tudja táplálni a kisbabát.
- Előfordulhat, hogy a kisbabának gondjai vannak a szopizással, nehezen veszi rá magát. Ebben az esetben is szükséges mellszívót használni, hogy a tejtermelés folyamatos legyen.
- Ha túl nagy a tejleadó reflex, mindenképpen ajánlott a mellszívó használata, hogy elkerüljük a korábban említett mellgyulladást.
- Koraszülött vagy kórházi ápolást igénylő babák esetében az édesanya nem tud mindig a baba mellett lenni, ilyenkor mellszívóval előre tudjuk biztosítani számára a szükséges anyatejet.
Hogyan tároljuk a lefejt anyatejet?
Előfordulhat, hogy több tej termelődik, mint amit az adott pillanatban a baba igényelne, így érdemes a tárolására felkészülni és később felhasználni.
- Tiszta pohárban tároljuk a tejet fejést követően és azonnal helyezzük hűtőszekrénybe.
- 1 napon belül lefejt kisebb adag tejeket nyugodtan összeönthetsz egy pohárba is. 24 órán belül kerüljön elfogyasztásra.
- Mélyhűtőben 3 hónapig tárolható, ehhez kaphatók anyatejtárolók, melyeket feliratozni is tudsz. Mindenképpen jelöld a fagyasztás dátumát!
Mellszívó típusok
Manapság számtalan márka mellszívóival találkozhatunk a piacon, amiket laikusként megkülönböztetni is nehéz. Mi most 5 csoportba osztjuk őket:
Kézi mellszívók: praktikus, könnyű, nincs szükség áramellátásra, kis helyen is elfér.
Hands free mellszívók: akkumulátorról működő, melltartóba helyezhető mellszívó, mely lehetővé teszi, hogy a folyamat közben anyuka mindkét keze szabad legyen, így könnyedén foglalkozhat mással is, míg a készülék lefeji a tejet.
Elektromos mellszívók: ha nagyobb mennyiségű tejet szeretnénk rövidebb idő alatt lefejni.
Szettek: mellszívó kiegészítő termékekkel, pl. cumisüveg, melltartó betét.
Dupla mellszívók: erős tejleadó reflex esetén szükséges beszerezni, amennyiben igényli az édesanya szervezete. Így egyszerre mindkét mellből tudunk tejet leszívni.
Tippek és fontos tudnivalók
- Első gyermek születése előtt a biztonság kedvéért érdemes kézi vagy egy szimpla elektromos mellszívót beszerezni, mivel nem tudni, hogyan alakul majd a tejtermelődés.
- Ha túl nagy a tejleadó reflex, akkor a tej túl gyorsan fog jönni és a baba könnyen félrenyelheti. Érdemes a szoptatást megelőzően 10-20 ml-et lefejni, így megelőzhetjük ezt.
- Hands free mellszívóval (pl. BabyOno Shelly, Tommee Tippee Made for Me) időt spórolunk, hiszen míg az egyik oldalon szopizik a baba, a másik oldalon le tudjuk fejni a tejet a melltartóba helyezhető mellszívóval, a kezünk sem kell hozzá.
- Ha 5 perc után is eredménytelen a fejés, akkor ne folytassuk tovább! Ha termék megfelelően van összerakva, akkor érdemes szoptatási tanácsadóhoz fordulni.
- A mellszívó minden alkatrészét tartsuk tisztán! Minden használat után el kell mosni meleg mosószeres vízben, majd alaposan elöblíteni. Ha a termék leírása engedi, akár mosogatógépben is tisztítható. Levegőn szárítsuk, ne törölgessük! Fontos, hogy a mellszívó tejjel érintkező részeit naponta 1x sterilizáljuk is.
A blog szöveges és vizuális tartalma a Pelenka.hu üzemeltetőjének tulajdona. A blogbejegyzés egyes részletei erre az oldalra mutató hivatkozással utánközölhetőek. A teljes blogbejegyzés utánközlése csak az üzemeltető írásos engedélyével lehetséges.